news-details

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ'da iftar programında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Asrın felaketi 6 Şubat depremleri sebebiyle buruk girdiğimiz bu ramazan ayını deprem bölgesindeki kardeşlerimizle birlikte geçirmeye özen gösteriyorum. Bugün Allah kabul etin. Onuncu orucumuzu tuttuk. Daha önce Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep ve Kilis’teki kardeşlerimizle iftar açtık. Hep deprem konutlarımızın binlercesinin temelini attık hem de ramazan sevincini afetzede vatandaşlarımızla birlikte yaşadık. Şimdi de Cumhur İttifakı olarak siz kardeşlerimizle beraber olmanın bahtiyarlığı içindeyiz. Soframızı şereflendirdiğiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Ülkemizin dört bir yanında milletimizin iftar sofralarını, komşularından ve yakınlarından başlayarak fakir fukara, garip gurabaya açtığını görüyoruz. Özellikle asrın felaketiyle mücadele ettiğimiz bu zor günlerde insanımız, yardımlaşmanın kitabını adeta yeniden yazıyor. Öyle ki hayırseverlerimiz bu ramazan her zamankinden daha cömert. Vakıf ve derneklerimiz bu sene her zamankinden daha aktif. Belediyelerimiz nerede bir muhtaç varsa elinden tutmanın, ihtiyaçlarını gidermenin derdinde. Devletimizin ilgili kurumları bir an önce yaraları sarmak için olağanüstü çaba harcıyor.

Rabbimden bu mübarek ayın ülkemiz, milletimiz, bölgemiz, tüm Müslümanlar ve insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Milletçe 6 Şubat sabahı sadece kendi tarihimiz için değil, insanlık tarihinin en büyük tabii afetlerinden birine uyandık. Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremden Elazığ’ın da aralarında bulunduğu 11 ilimizde yıkıma ve can kaybına yol açtı. Sizlerin şahsın Elazığlı vatandaşlarımın hepsine tekrar geçmiş olsun diyorum.

Ne yaparsak yapalım, gidenleri geri getiremeyeceğimizin farkındayız ama yanı şekilde can kayıplarımız dışında tüm kayıplarımızı telafi etmenin mümkün olduğunu da çok iyi biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devleti bizim iktidarlarımız döneminde hamdolsun her türlü kaybı telafi edecek güce ve kapasiteye ulaşmıştır. Devletimizin yaraların sarılması noktasında büyüklüğünün, vatandaşının emrinde ve hizmetinde olduğunun en yakın şahidi bizzat Elazığ’dır. 2022 senesinde Elazığ’da yaşanan depremden sonra hiçbir insanımızı çaresiz ve sahipsiz bırakmadık.

Şimdiye kadar bölge genelinde 67 binin üzerinde konutun ve köy evinin inşa sürecini başlattık. Her gün, her saat yeni konutların temelleri atılıyor bu sayı sürekli artıyor. Hedefimiz 319 bini ilk bir yıl içinde olmak üzere toplam 650 bin konutu yaparak, deprem mağdurlarına teslim etmektir.

Bizim bu iş bilmezlerle kaybedecek ne vaktimiz ne de onların lakırtılarını dinleyecek lüksümüz yok. Depremzedelerimiz bizden iş, hizmet, yuva bekliyor. Afetin yol açtığı sorunların bir an evvel çözülmesini bekliyor. Cumhur İttifakı olarak bu beklentileri boşa çıkarmamakta kararlıyız.

Önümüzde sadece 43 gün kaldı. 14 Mayıs’ta hep birlikte sandıklara gidecek ülkemiz, milletimiz, evlatlarımız ve geleceğimiz adına tercihimizi ortaya koyacağız. Bugüne kadar bizi asla yalnız bırakmayan, bize daima çok güçlü destek veren Elazığ’ın, Gakgoşların 14 Mayıs’ta da aynı kararlı duruşu tekrarlayacağına inanıyorum.”

Hibya Haber Ajansı